4 Şubat 2013 Pazartesi

Astımlı çocuk kayak yapabilir mi?


Yarıyıl tatili devam ederken, çocuklu ailelerin en sık yaptığı tatil organizasyonlarından birisi kayak. Çevremde çocuklarıyla dağa gidip, tüm gün kayan aileler de var, sadece kartopu oynayan da. İşte bu nedenle posta kutuma düşen bu haberi özellikle paylaşmak istedim.

Çocuklar havanın soğukluğuna aldırmadan koşup oynuyor, kayak yapıyor ve çeşitli aktivitelere katılıyor. Ama astımlı çocukların çoğu biraz fazlaca hareketlendirğinde öksürük ve nefes darlığı şikayeti yaşadığından, onların aileleri çocuklarının spor yapmasını pek de istemiyor. O zaman da obezite sorunu ortaya çıkıyor.

Liv HOSPITAL Çocuk Sağlığı Kliniği’nden Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akçay, astım rahatsızlığı olan çocukların özellikle spor yaparken bazı önlemler alması gerektiğini belirtiyor ve bu çocukların özellikle kayak yapmadan önce dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

* Kayak yapmadan 30 dakika önce hafif egzersiz yapılmalı.
* Soğuk havayla doğrudan temas engellenmelidir. Bunun için atkı veya kar maskesi kullanılmalıdır. Doğrudan soğuk havadan nefes alınması engellenmiş olur.
* Burundan nefes alıp verilmelidir. Burundan nefes alınması, alınan nefesin nemlenmesini ve ısınmasını sağlayacağı için önemlidir.
* Egzersiz ile nefes sıkışmaları oluyorsa egzersizden 15 dakika önce doktorun tavsiye ettiği nefes açıcı ilaçlar kullanabilir.
* Spor yapmak için astımınızın kontrol altında olması ve kontrol altında değilse öncelikle tedavi olunması çok önemlidir. Kontrol altında olmayan astımlı çocukların spor yapmaları çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder