26 Haziran 2013 Çarşamba

Bol kedili bir serüven

Tam da bahçeli bir eve taşınma arefesindeyken ve 6 yaşındaki kızımın en büyük isteği –Hıdırellez’de gül ağacına asacağımız kağıda bir kedi resmi çizip, üstüne bir kedim olsun yazdıracak kadar- bir kedi sahibi olmakken, bana çok iyi geldi bu yeni kitap haberi. Bana bu kadar iyi gelen bir şeyi de, hiç düşünmeden paylaşıyorum tabii...

Çocuk kitapları hakkında yazılar yazan, Açık Radyo’da çocuk kitapları programı sunan, nam-ı diğer “dolap kapağı” M. Banu Aksoy, bu kez kendi kitabını yazmış; adı da Kediler Hep Dört Ayak Üstüne mi Düşer? Kitabın ana kahramanları, Bir Dolap Kitap sitesinden aşina olduğumuz meraklı şirinler Moli ile Olaf. Kitap da, “Moli ile Olaf Merak Ediyor” dizisinin ilk kitabı.

Moli, Olaf ve Kedimiyo, sıcak bir yaz sabahı gizemli komşularının evine misafir olur ve hep birlikte kedi sohbeti yaparlar. Sohbet koyulaştıkça kediler hakkında neler öğrenirler neler. Öğrendiklerini yazar, listeler, kesip yapıştırıp sayfaları süslerler. Böylece kitabı okuyanlar da, kediler ne sever, ne sevmez? Dertlerini nasıl anlatır? Kediler gerçekten hep dört ayak üstüne mi düşer? Farklı dillerde pisi pisi nasıl söylenir? Neden ormanlar kralı aslandır? Kediler yalanınca tüy yutmaz mı? Gibi soruların cevabını bulur.

Kedilerle ilgili tüm bilgilerin çocuklar için anlaşılır kılındığı kitabın sonunda bir de mini sözlük var. Etkinlik sayfaları, kolaj tekniğiyle oluşturulmuş planlar, postitler, çizimler ve güzel kedi fotoğrafları da kitabın diğer hediyeleri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder