18 Eylül 2013 Çarşamba

Lezzetli Bir Kurban Bayramı Tatili


Yılın son uzun tatili; tam 9 gün. Planlamamak olmaz. Hava güzel giderse, güneyde denize bile girilebilir sanki? Ya da kuzeyde gezilip, şahane sonbahar fotoğrafları çekilebilir. Benim tatil felsefem ise, “nerde olursa olsun, yeter ki lezzetli olsun”. İşte bu nedenle GezginDamaklar’ın Kurban Bayramı önerileri ilgimi çekti. Kurban Bayramı tatili için benim planım bambaşka ama belki hala karar verme aşamasında olan birilerinin ilgisini çekebilir?

GezginDamaklar’ın en fazla 20 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği turlarda, damak tadına düşkün seyahat severler bir araya geliyor. Ve kimi zaman şehrin en ünlü aşçısının yemekleri tadılırken, kimi zaman bir yöre evinde yeniyor yemekler. Ve işte Gezgin Damaklar’ın Kurban Bayramı için sunduğu lezzetli rotalar:

Akdeniz sahil şeridinde 8 gün: 12 – 19 Ekim tarihleri arasında uçakla düzenlenecek 7 gece-8 günlük bu bu tur, Göcek’ten Mersin’e kadar Akdeniz sahil şeridinde 817 km’lik bir rota üzerinde gerçekleşiyor. Önemli tabiat varlıkları ve ören yerlerinin ziyaretinin yanında, lezzet ustalarının ellerinden çıkan enfes tatları kapsayan bu turda sıradışı menülerle kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı fiyat 2.120 TL.

Üç nehir, 1001 medeniyet: 14 – 20 Ekim tarihlerinde uçakla düzenlenecek tur, 6 gece – 7 gün sürecek. Bu program, Diyarbakır, Hasankeyf, Mardin, Şanlıurfa, Nemrut, Gaziantep gibi klasik GAP bölgesinin yanı sıra ayrıca Antakya ve Adana illerini de kapsayan lezzet dolu bir bölge turu niteliğinde. Kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı fiyat 2.150 TL.

Karadeniz ve Batum: Samsun Havaalanı’ndan başlayıp, 5 gece – 6 gün süren bu turda ziyaret edilecek yerler, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Uzungöl, Rize, Ayder, ve komşu şehir Batum. Tur boyunca pideler başta olmak üzere Akçaabat Köftesi, Laz Böreği, Hamsikuşu, Mıhlama, Balık Köfte, Hamsili Pilav, Mısır Ekmeği, Karalahana Çorbası, Kaygana, Kuru Fasulye, Tereyağlı Pilav, Kuymak, Turşu Kavurması, Kara Lahana sarması, Hamsiköy  Sütlacı gibi birbirinden lezzetli Karadeniz yemeklerinin yanı sıra Gürcü mutfağından lezzetler de tadılacak. 15-20 Ekim tarihleri arasında uçakla gerçekleşecek turun fiyatı, kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı 1.890 TL.
Dağların gözgesinde yolculuk: 15-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek turda, Erzurum, Kars, Iğdır, Doğubayazıt, Bitlis, Tatvan ve Van dolaylarında yer alan doğal ve kültürel varlıklar gezilirken, bölgeye has yöresel lezzetler de ayrı ayrı tadılacak. Kahvaltı ve yemeklerin yanı sıra özenle seçilmiş tüm yöresel menüler de dahil olmak üzere, iki kişilik odada kişi başı fiyat 1.990 TL. 

Ege lezzetleri: 15-20 Ekim tarihlerinde 5 gece – 6 gün sürecek tur, Ayvalık, Foça, Çeşme, Kuşadası, Didim, Bodrum, Tire, Birgi ve İzmir’i kapsıyor. Kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı fiyatı 1.540 TL.

Yedi renkli Doğu Akdeniz: 16 – 20 Ekim tarihleri arasında Klikya Medeniyeti mirasçısı olan Doğu Akdeniz Bölgesi’ne yolculuğu kapsayan tur, Adana, Mersin, Tarsus, Silifke, Anamur, Gazipaşa ve Antalya dolaylarında büyük bir keşif zevki yaşatacak. Kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı fiyatı 1.260 TL.

Ballıca’dan Hattuşaş’a: 16 – 20 Ekim tarihleri arasında 4 gece – 5 gün sürecek tur, Peskutan Çorbası ve Pezik Turşusu lezzetine sahip Sivas, ünlü kebabı ile Tokat, Baklalı Dolması meşhur Amasya, Topuz Kebabı ile ünlü Merzifon, tadılmaya değer Çatal Aşı ile Çorum ve 93 çeşit yiyecekle zengin bir mutfağa sahip Ankara’yı kapsıyor. Kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı fiyatı 1.150 TL.

Bir tutam Anadolu: 16 – 20 Ekim tarihleri arasında 4 gece – 5 gün sürecek turda, zengin bir İç Anadolu programı sunuluyor. Malatya, Elazığ, Kemaliye, Divriği, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum’u ve yörelerin enfes lezzetlerini kapsayan bu turda kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı fiyat 1.440 TL.

Görkemli Kapadokya: Kayseri, Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Zelve’yi kapsayan bu turda, bu masalsı bölgenin gerçek yöresel mutfağın tadına varılıyor. Bu turun fiyatı, kahvaltı ve yemekler de dahil iki kişilik odada kişi başı 1.500 TL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder